shahrdarbashim.ir

کد خبر: ۴۸۷
استاندار آذربایجان شرقی آخرین وضعیت اجرای مصوبات دور اول سفر استانی رئیس جمهور و برنامه‌های دومین سفر استانی به این استان را تشریح کرد.
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۹ - ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
پ

به گزارش شهردار به نقل از ایسنا، عابدین خرم با حضور در برنامه اقتصادی تراز از شبکه استانی سهند، زمان دومین سفر استانی رئیس جمهور و هیأت دولت به آذربایجان شرقی را ۱۸ و ۱۹ خرداد ماه اعلام کرد و گفت: آذربایجان شرقی پنجمین مقصد رئیس جمهور در دور دوم سفر‌های استانی است و این سفر دومین سفر رئیس جمهور به استان در طول یک‌سال گذشته است است که از لحاظ منابع، اعتبارات، مصوبات و همچنین فرصت کافی برای اجرای پروژه‌ها قدم رو به جلویی خواهد بود.

وی افزود: در سفر اول رئیس جمهور به استان، اصل بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام بود؛ ۲ هزار پروژه بزرگ و کوچک در آذربایجان شرقی وجود داشت که برخی از آن‌ها در ابعاد ملی جزو پروژه‌های مهم است و برخی دیگر در سطح استان و شهرستان تعریف شده است.

وی به پروژه‌های نیمه تمام استان اشاره کرد و گفت: بر اساس محاسبه‌ای که انجام شده، اگر بنا بود این پروژه‌ها به روال عادی پیش برود، ۲۰ سال زمان نیاز بود و متاسفانه برخی از این پروژه‌ها ۲۰ سال بود که به صورت نیمه‌کاره رها شده بود.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: در سفر سال گذشته یک اولویت بندی و فازبندی در سه قسمت برای اجرای این پروژه‌ها انجام گرفت. پروژه‌هایی که در سطح ملی دارای اهمیت هستند و همچنین از پیشرفت ۷۰ درصد و بالاتر برخوردارند در اولویت قرار گرفتند. منابعی که برای این پروژه‌ها پیش بینی شده بود اعداد بزرگی بود که با کارشناسی‌های انجام گرفته در استان ۱۸۰ پروژه در مقیاس‌های مختلف مورد تصویب قرار گرفت.

وی درباره پروژه‌های ملی استان آذربایجان شرقی، گفت: برخی از این پروژه‌ها همچون راه‌آهن میانه به تبریز در مقیاس ملی بود که بیش از ۲۳ سال از زمان شروع آن سپری می‌شد. این پروژه بیش از ۵۵۰ میلیارد تومان بدهی قبلی داشت و از طرفی نزدیک به هزار میلیارد تومان برای اتمام آن مورد نیاز بود.

وی ادامه داد: خوشبختانه این پروژه با جدیت تمام از لحاظ زیر ساخت، روساخت و ایستگاه‌ها پیش رفته و کار‌های فنی لازم اتفاق افتاده و تردد قطار باری و مسافربری چندین بار به طور آزمایشی انجام شده و معاون وزیر راه و مدیرعامل راه آهن وضعیت را از نزدیک مورد بررسی قرار داده اند.

خرّم افزود: در حوزه‌های دیگر همچون راه، آب، برق، حمل و نقل و پروژه‌های فرهنگی، ۲۹ پروژه به صورت صد در صد به اتمام رسیده و آماده بهره برداری می‌باشد که این پروژه‌ها مصوربات دور قبلی سفر بوده اند. مابقی پروژه‌ها نیز در پهنه جغرافیایی استان در حال انجام است.

وی به برخی از این پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: سد‌های شهریار در میانه، قیزقلعه‌سی در خداآفرین، سد پیغام‌چای و گرمی‌چای از جمله پروژه‌های ملی هستند که سال‌ها نیمه تمام مانده بودند؛ پروژه سد گرمی چای به اتمام رسیده که انتقال ۴۹ کیلومتر آب، تصفیه خانه و همچنین فاز اول آبگیری به اتمام رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: پروژه‌های دیگری نیز همچون پایاب سد‌های آیدوغموش، سهند، حاجیلارچای و قلعه چای در حوزه آب وجود داشت که نیمه تمام مانده بود؛ اما امروز همه این پروژه‌ها در حال انجام است به‌طوری‌که ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار در سال ۱۴۰۱ به اتمام رسیده و ۷ هزار هکتار نیز در سال ۱۴۰۲ در دست انجام است که به اتمام خواهد رسید.

استاندار آذربایجان شرقی به پروژه‌های مناطق محروم نیز اشاره کرد و ادامه داد: در ۵۰۰ روستا مشکل تنش آبی وجود داشت که از این بین ۲۲۰ پروژه به صورت صددرصد به اتمام رسیده و مابقی نیز در دست اجرا می‌باشد.

وی به پروژه‌های حوزه راه نیز پرداخت و گفت: ۵۵ کیلومتر در بخش بزرگراه به اتمام رسیده است و حدود ۲۷۵ کیلومتر راه روستایی نیز به صورت قطعی و آسفالت‌شده تمام شده است. نقاط حادثه خیز موجود در جاده‌های استان نیز اصلاح و به پایان رسیده است. پروژه‌های دیگری نیز همچون قطعه ۶ آزادراه تبریز- ارومیه، تبریز- بازگان و مراغه- هشترود در دست ساخت و اجرا می‌باشد که از پیشرفت خوبی برخودار هستند.

وی با اشاره به موضوع استقلال مس سونگون، گفت: در مورد مس ما با چند مساله مواجه بودیم که خام فروشی اولین مورد بود که یک خسارت بزرگ به کشور و استان بود. یکی از مصوبات مورد توجه رئیس جمهور این بود که پروژه‌های پایین دستی مس سونگون همانند تغلیظ، کاتد و افزایش مقدار تولید کنسانتره شروع شود که امروز همه این پروژه‌ها در حال انجام است و قریب به یکصد هزار میلیار تومان در توسعه مس سونگون هزینه شده که این یک حرکت ملی بود. مس سونگون و مساله مس به دلیل حجم بالای سرمایه گذاری، اشتغال و تولید ثروت و سرمایه از جمله پیشران‌های اقتصادی استان آذربایجان شرقی خواهد بود.

خرّم در خصوص اعتبارات سفر سال گذشته نیز گفت: در سفر قبلی ۲۲ هزار میلیارد تومان منابع اعتباری و همچنین ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی مصوب شده بود که طی سه سال تامین خواهد شد و تا امروز ۸ هزار میلیارد تومان به صورت صددرصد برای پروژه‌ها تامین شده است.

وی برنامه‌های دومین سفر استانی رئیس جمهور به استان آذربایجان شرقی نیز اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین برنامه دور دوم سفر، دیدار مردمی خواهد بود که روز پنج‌شنبه انجام خواهد شد و رئیس جمهو هم مشتاق است با تمام اقشار مردم دیدار کند. از برنامه‌های دیگر رئیس جمهور، سفر به مناطق مختلف استان و بازدید از مراکز تولیدی می‌باشد و دیدار و نشست ویژه با فعالان اقتصادی نیز انجام خواهد شد. سفر دوم رئیس جمهور مکمل سفر اول و نیاز‌های اصلی استان در ابعاد مختلف خواهد بود. تصویب و اجرای پروژه‌های بهداشت، آب، راه، گاز و برق از نتایج این سفر خواهد بود که یک کار ۲۰ ساله در چهار سال دولت سیزدهم است.

وی با تاکید بر این‌که «یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم احیای دریاچه ارومیه است»، گفت: با بهره‌برداری از مدول دوم تصفیه خانه تبریز، سالانه یکصدهزار متر مکعب آب به دریاچه اورمیه منتقل خواهد شد که این پروژه امسال به اتمام خواهد رسید. همچنین تصفیه خانه شهر‌های آذرشهر، عجب شیر، ملکان و مراغه نیز برای احیای دریاچه ارومیه پیش بینی شده است. با بهره برداری از خط انتقال آب کانی سیب نیز دریاچه یک جان تازه‌ای گرفته و امروز این نگین شمال‌غرب کشور از نظر پهنه آبی و ارتفاع آبی با گذشته متفاوت شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
دیگر حوزه ها