shahrdarbashim.ir

کد خبر: ۵۱۳
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: غنی سازی‌های با خلوص بالا برای این صورت گرفته است تا تحریم‌ها لغو شوند، هدف قانونگذار هم همین بوده است که اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها صورت گیرد.
تاریخ انتشار: ۲۱:۴۶ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
پ

به گزارش شهردار به نقل از تسنیم اسلامی در خصوص غنی سازی ۶۰ درصدی که بر اساس قانون اقدام راهبردی انجام می‌شود، گفت: ما غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را بر اساس تکلیفی که قانون اقدام راهبردی روی دوشمان گذاشته است و موظف به اجرای آن هستیم، انجام می‌دهیم. البته این سطح از غنی سازی مصارف گوناگونی از جمله تولید مواد اولیه رادیو دارو، آشکار ساز‌ها و ... دارد. آن‌ها چنین القا می‌کنند ایران در پی مقاصد نظامی است، ولی هدف اصلی ما اجرای قانون اقدام راهبردی است و هدف این قانون هم متقاعد یا وادار کردن طرف‌های مقابل به کاهش تحریم‌های ظالمانه اقتصادی ایران است. ما از همین اورانیوم غنی سازی شده ۶۰ درصدی در تولید صفحات سوخت و به خصوص مواد اولیه تولید رادیودارو‌ها نظیر «مولیبدن» استفاده بردیم.

اسلامی در مصاحبه با روزنامه اطلاعات در همین راستا تاکید کرد: ما در چارچوب اهداف ملی خودمان گام بر می‌داریم و اساس رفتار ما رعایت ضوابط آژانس بین المللی انرژی اتمی است. این کاری نیست که دور از چشم آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد. ما تحت نظارت آن‌ها هستیم و معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در ایران توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و به قانون مبدل شده است. ما به قانون معاهدات پادمان که در حقیقت رعایت الزامات آژانس بین المللی انرژی اتمی است و در مجلس تصویب شده، کاملا پایبندیم.

وی با اشاره به اینکه غنی سازی‌های با خلوص بالا برای این صورت گرفته است تا تحریم‌ها لغو شوند، افزود: هدف قانونگذار هم همین بوده است که اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها صورت گیرد. بهتر بود آن‌ها تحریم‌ها را لغو می‌کردند و اجازه می‌دادند تا فعالیت‌ها در چارچوب خودش انجام شود. آن‌ها به معاهده برجام که خودشان امضا کرده اند هم عمل نکردند و از آن خارج شدند. حتی اجازه ندادند سایرین هم با جمهوری اسلامی کار کنند. وقتی با چنین رفتاری روبرو هستیم، به طور طبیعی مجلس قانونی وضع کرد که آن‌ها را به لغو تحریم‌ها مجاب کند.

اسلامی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این اقدام تاثیر خود را گذاشته باشد، ادامه داد: ما همچنان در تعامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم و فعالیت‌های ما مستند و منطبق با ضوابط آژانس است. برای ما تامین منافع ملی اهمیت دارد و امیدواریم در یک تعامل منطقی و دوجانبه با آژانس بتوانیم این منافع را تامین کنیم. تهمت‌هایی که رژیم صهیونیستی به ما می‌زند، کاملا بیهوده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا توافقات اخیر با آژانس با قانون اقدام راهبردی مجلس منافات دارد و اینکه آیا ایران قرار است به نظارتی بیش از آنچه قبلا صورت گرفته است، متعهد شود؟، بیان کرد:

آژانس بین المللی انرژی اتمی برای همکاری با ما دو تاکید دارد: یکی قانون منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا همان NPT ودیگری مقررات پادمان؛ تا تمامی فعالیت‌های ما تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد. ما با این دو محور مورد تاکید آژانس کاملا هماهنگ و متعهد هستیم و طبق نظارت‌های صورت گرفته هیچگونه عدم تطابق نداشته ایم. مساله دیگر، نظارت ویژه‌ای است که شورای امنیت سازمان ملل متحد براساس قطعنامه ۲۲۳۱ بر عهده آژانس قرار داده است تا فعالیت‌های هسته‌ای ما را محدود کند. آنچه که آژانس در گزارش‌های خود اعلام کرده است و می‌گوید نظارت ندارم، مربوط به این بخش ذیل برجام است. وقتی تعهدات برجامی را هیچکدام از امضا کنندگان عمل نمی‌کنند و به آن پایبند نیستند، طبق قانون اقدام راهبردی، طبیعی است که ما هم به آن عمل نکنیم. آژانس بین المللی انرژی اتمی همیشه در گزارش‌های سه ماهه برای شورای حکام و گزارش‌های شش ماهه برای سازمان ملل اعلام می‌کند که دسترسی و نظارت ندارد، ولی مفهوم این گزارش‌ها این نیست که هیچ نظارتی بر فعالیت‌های ما نیست. آن‌ها فقط به نظارت‌های مربوط به تعهدات برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ دسترسی ندارند. ما طبق قوانین پادمان هیچ منعی برای تولید مواد هسته‌ای و غنی سازی نداریم و آن‌ها هم به این روند کاملا نظارت دارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
دیگر حوزه ها