shahrdarbashim.ir

کد خبر: ۵۱۵
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: هیچ بنای تاریخی به هیچکس واگذار نمی‌شود و تنها برای مرمت تا زمانی مشخص به بخش خصوصی اجاره داده می‌شود.
تاریخ انتشار: ۲۱:۵۱ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
پ

به گزارش شهردار به نقل از تسنیم، عزت‌الله ضرغامی در جمع خبرنگاران با اشاره به موزه ریسباف اظهار داشت: جلسه‌ای با نمایندگان، شهردار و مسئولان اصفهان پیرامون این موضوع برگزار شد و مقرر شد که پیگیری‌هایی از دستگاه‌های مختلف انجام شود و قرار است وضعیت این بنا از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد و پیگیری‌های لازم از وزارت اقتصاد انجام شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه ما به طور کل در ارتباط با آسیب‌هایی که به سازه‌های تاریخی وارد می‌شود نگران هستیم، عنوان کرد: مرمت به گونه‌ای به دو قسمت تقسیم می‌شود که شامل نجات‌بخشی است، اما برخی سازه‌های ما در این حوزه به لحاظ پایداری دچار مشکل هستند.

وی با اشاره به مشارکت بخش خصوصی در مرمت آثار تاریخی بیان کرد: اعتبارات فعلی که در نظام دولتی به مرمت اختصاص می‌یابد کافی نیست به همین دلیل در مشارکت بخش خصوصی در این حوزه تسریع شده است.

ضرغامی با اشاره به برخی شایعات در ارتباط با واگذاری ابنیه تاریخی تصریح کرد: اخبار غلطی در جامعه منتشر می‌شود که سبب شده وقتی حرف از مشارکت بخش خصوصی به میان می‌آید، تصور شود که نفایس و ابنیه تاریخی در حال واگذاری است.

وی تاکید کرد: این یک دروغ بزرگ است و هیچ بنای تاریخی به هیچ‌کس واگذار نمی‌شود و همه این ابنیه جزو اموال عمومی هستند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اقزود: مشارکت بخش خصوصی در مورد اموال غیرنفیس همچون بسیاری از مراکزی که درحال مرمت و نگهداری است به رسمیت شناخته شده است.

وی با اشاره به مسئله فرونشست در اصفهان عنوان کرد: گروه کارشناسی برای بررسی وضعیت فرونشست اصفهان و تاثیر آن بر بنا‌های تاریخی تشکیل شده و بنده نیز ترک‌های مورد بحث در این باره را از نزدیک دیدم.

ضرغامی افزود: پژوهشگاه ما بر این مسئله به عنوان یک پروژه کار می‌کند و امیدواریم که مسئله جدی نباشد، اما هر بحث اساسی که در حوزه وارد شدن آسیب به ویژه به بنا‌های تاریخی که مربوط به ماست انجام می‌گیرد حتما با اقدامات عاجل پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام تلاش ما معطوف ایجاد رونق تولید در حوزه صنایع دستی و تکریم از هنرمندان و بزرگان آن است، گفت: یکی از مسائل و مشکلات این حوزه آن است که چرا وقتی ماموریت صنایع دستی به عهده این وزارتخانه است، فرآیند ارزشیابی و اعطای درجه هنری که اهمیت بالایی دارد در وزارتخانه دیگری پیگیری می‌شود؟

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: خوشبختانه با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی که به طور مشخص در لایحه شرح وظایف وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی آمده است، هنرمندان تا حدودی سامان بهتری خواهند گرفت.

وی اضافه کرد: امیدواریم که با این اتفاق، این فرآیند با تسریع و آن گونه که شایسته هنرمندان است انجام شود.

ضرغامی در ارتباط با صادرات صنایع دستی کشور عنوان کرد: زیرساخت‌های تولید و صادرات در این حوزه وجود دارد و مشکلات مربوط به آن گام به گام در حال حل شدن است.

وی افزود: از پیمان‌سپاری ارزی که مهم‌ترین موانع تولید صنایع دستی بوده تا سایر مشکلات درحال پیگیری و رفع شدن است و امروزه همه دنیا خواهان داشتن صنایع دستی ایران هستند و امیدواریم بعد از اقدامات انجام شده تحرک جدی در صادرات رخ دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
دیگر حوزه ها