shahrdarbashim.ir

کد خبر: ۵۲۵
بر اساس داده‌های سازمان هواشناسی، تاکنون تنها ۴۷ میلیمتر از بارش‌های بهاری دریافت شده است و بیشترین میزان کسری بارش مربوط به استان چهارمحال وبختیاری به میزان ۹۲ میلیمتر است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۶ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۲
پ

به گزارش شهردار به نقل از ایسنا، براساس داده‌های سازمان هواشناسی، با وجود بارش‌های سنگین اخیر همچنان میانگین پهنه‌ای بارش کشور در بهار امسال ۲۴ درصد کمتر از شرایط نرمال است.

بارش نرمال کشور از ابتدای بهار هر سال تا ۲۰ خردادماه حدود ۶۲ میلی متر است، اما امسال حدود ۴۷ میلی متر آن دریافت شده است. به‌طور کلی میانگین پهنه‌ای بارش در ۲۴ استان کشور از ابتدای بهار تاکنون کمتر از نرمال بوده است که بیشترین کسری با میزان ۹۲ میلیمتر مربوط به چهارمحال و بختیاری است. پس از آن به ترتیب استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با ۶۳، مرکزی ۵۴، قزوین ۴۹، فارس ۴۱ و خراسان رضوی ۳۸ میلیمتر بیشترین کسری بارش‌های بهاره را دارند این درحالیست که وضعیت بارش‌های بهاره در هفت استان خوزستان، گلستان، گیلان، مازندران، کردستان، کرمانشاه و ایلام بین ۱۴ تا ۵۵ میلیمتر بیشتر از نرمال بوده است.

احد وظیفه- رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور- نیز درباره استان‌هایی که از ابتدای سال آبی جاری بیشترین بارش‌ها را دریافت کرده‌اند، گفت: سال آبی جاری در جنوب غرب کشور، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، ایلام، کردستان تا جنوب آذربایجان غربی و حتی لرستان بارندگی‌ها بسیار مناسب بوده و حتی میانگین ۳۰ سال گذشته و بیشتر از آن را نیز دریافت کرده است.

وی تاکید کرد: به‌ویژه سد‌های خوزستان نیز آبگیری بسیار مناسبی از بارندگی‌ها داشته و آب تجمیعی پشت سد کرخه بیش از سال گذشته است و با وجود داشتن ظرفیت خالی می‌توان عنوان کرد که بارندگی در آن مناطق مناسب بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده
دیگر حوزه ها